• İstanbul’daki konut fiyatları daha çok artacak

 • Gayrimenkul değerler konusunda global yatırımcılara yatırım danışmanlığı hizmeti veren Golden Sign Kurucu Ortağı Gül Gül, İstanbul’un dünyanın sayılı marka şehirlerinden biri olduğuna dikkat çekerek mevcut konut fiyatlarının artmaya devam edeceğini söyledi.

  Ulusal ve uluslararası arenada cazip yatırım fırsatlarıyla öne çıkan İstanbul’un yabancıya konut satışında, küresel şehirler arasında yerini almak üzere ilerlediğini belirten Gül Gül, İstanbul’un pek çok bakımından dünyanın önemli şehirleriyle yarıştığını söyledi. İstanbul’un Avrupa metropollerine göre henüz istenilen değere ulaşmamış olduğunu hatırlatan Gül, “Şehrimiz bir metropol, dünyanın sayılı büyüklükteki marka şehirleriden birisi. Buna rağmen konut fiyatları açısından baktığımızda, dünyanın diğer metropolleriyle kıyaslandığında gayrimenkul fiyatlarının düşük kaldığını görüyoruz” dedi.

  En çok değerlenen şehirlerden biri…

  Londra, Paris, Madrid gibi şehirlerde metrekare fiyatlarının çok yüksek olduğunu hatırlatan Gül, fiyatlarla ilgili de şu bilgileri verdi: “Yapılan araştırmalar bize İstanbul’da konut satışında ortalama metrekare fiyatının 500 euro civarı olduğunu gösteriyor. Bu rakam Paris’te 12 bin, Londra’da 11 bin, Münih’te 8 bin 500, Madrid’de 2 bin 600, Lizbon’da 3 bin 500 euro’ya kadar yükseliyor. Paris, Londra, Münih gibi metropollerdeki konut metrekare fiyatları bulundukları ülkelerdeki ortalama fiyatların 3-4 katına kadar ulaşırken, İstanbul fiyatları Türkiye ortalamasının 1,5 katına ancak denk geliyor. Ancak İstanbul hızla değer kazanıyor. Pandemi sürecindeki konut talebi, yüksek enflasyon ve döviz artışı nedeniyle İstanbul, yüzde 26,4 artış ile dünya sıralamasında konutun en çok değerlendiği  9’uncu şehir olarak açıklandı.”

  Salgının neden olduğu zorlu koşullara rağmen Türkiye gayrimenkul sektörü geçmiş yıllardaki satış rakamlarını korumak için elinden geleni yaptığını hatırlatan Gül, yabancı yatırımcının artık yüksek getiri sağlayabileceği yeni merkezlere odaklandığına dikkat çekti. Gül, o nedenle de son yıllarda İstanbul’un yabancı yatırımcının yoğun ilgisiyle karşı karşıya kaldığını sözlerine ekledi.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir