ALTIN 548,09-0,32%
BITCOIN 582803-3,28%
10 Eylül 2016
İstanbul
13°

PARÇALI AZ BULUTLU

12:53

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

‘KİMSE MAĞDUR EDİLMEYECEK’

‘KİMSE MAĞDUR EDİLMEYECEK’

ABONE OL
10 Eylül 2016 11:49
‘KİMSE MAĞDUR EDİLMEYECEK’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

1982 yılı 1/1000 Ölçekli İmar Planı’na göre 5-6 kata kadar izin verilen binalar, 2008 yılında çıkartılan İmar Planı doğrultusunda 4 kata düşürülmüştü. 2008 yılında gelen değişiklik uygulaması ile 5 ya da 6 katlı binalarda ikamet eden ev sahipleri ise hak mahrumiyetine uğruyordu. 5-6 katlı binaların ev sahipleri, 2008 İmar Planı gereği Kentsel Dönüşüm’ den faydalanmak isterlerse bina kat sayısı 4’ e düşüyordu. Bu sebeple de ev sahipleri, binalarının Kentsel Dönüşüm’ den faydalanarak yenilenmesini istemiyorlardı.

Avcılar Belediye Meclisi’nde Onaylanan İmar Planı Değişikliği İle Kaybedilen Haklar Geri Alınacak.

Eski ve yıpranmış olan 5-6 katlı bu binaların Kentsel Dönüşüm kapsamında yenilenmesi ve depreme dayanıklı modern yapılara dönüştürülmesi gerekiyordu. Hak mahrumiyetini önlemek ve depreme dayanıklı modern yapılar inşa etmek isteyen Avcılar Belediyesi, Başkan Dr. Handan Toprak Benli’nin öncülüğünde Avcılar Belediye Meclisi’nde Plan ve Proje Müdürlüğü’nün hazırladığı İmar Planı Değişikliği’ni oy birliği ile onayladı. Bu plan değişikliği kapsamında ise öncelik olarak eski binaların yoğun olduğu Merkez, Ambarlı, Denizköşkler ve Cihangir Mahallelerindeki binalar ele alınacak. İmar Planı Değişikliği hem hak mahrumiyeti yaşayacak olan vatandaşların haklarını geri vermeyi hem de eskimiş binalarının yenilenerek, olası bir afet durumuna karşı dayanıklı hale gelmesini sağlıyor.

Avcılar Belediye Meclisi’nde onaylanan İmar Planı Değişikliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’ne sunulacak. İmar Planı Değişikliği İBB Meclisi’nde de kabul edilip askı süreci tamamlandıktan sonra ‘İmar Planı Değişikliği’ projesi uygulanmaya başlanacak. Aynı durumdaki Avcılar ilçesinin, Gümüşpala, Mustafa Kemal Paşa ve Üniversite Mahallelerinde Plan ve Proje Müdürlüğü ekiplerinin sürdürdüğü çalışmalar ise tüm hızı ile devam ediyor.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP
Doktorya

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.