ALTIN 795,450,77%
BITCOIN 559057-0,79%
26 Ağustos 2016
İstanbul

AÇIK

06:49

İMSAK'A KALAN SÜRE

MEŞALE KARDEŞLİK İÇİN YAKILDI

MEŞALE KARDEŞLİK İÇİN YAKILDI

ABONE OL
26 Ağustos 2016 11:50
MEŞALE KARDEŞLİK İÇİN YAKILDI
0

BEĞENDİM

ABONE OL
  1. Erguvan Festivali’nin açılışı yapıldı. Açılış programında ilk etkinlik açılış kokteyliydi. Çatalca Belediyesi Nazım Özbay Kültür Merkezi’nde düzenlenen açılış kokteylinde Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara her konukla yakından ilgilendi. Açılış kokteylinin sona ermesi ile birlikte İBB Bandosu öncülüğünde düzenlenen kortejle, Cumhuriyet Meydanı’na geçildi. Burada Atatürk anıtına çelenk sunuldu. Akabindeyse başta Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitlerimiz için bir dakikalık saygı duruşunda bulunularak, İstiklal Marşımız hep bir ağızdan okundu.

 

Sonrasında ise Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara bir konuşma yaptı. Başkan Cem Kara konuşmasına katılımcıları selamlayarak başladı: “Sayın Kaymakamım, Garnizon Komutanım, İlçe Emniyet Müdürüm, İlçe Jandarma Komutanım, değerli protokol üyeleri, birlikte mesai yaptığım değerli belediye başkanı ve başkan yardımcısı arkadaşlarım,

Demokrasinin vazgeçilmez unsuru siyasi partilerimizin değerli ilçe başkanları ve yöneticileri, meclis üyesi arkadaşlarım, il yöneticilerimiz, ülkemize, ilimize ve bölgemize geçmiş dönemlerde büyük hizmetler yapmış milletvekili dostlarım, Sayın Mehmet Ali Özpolat, Sayın Sacit Yıldız, Sayın Süleyman Çelebi,

Mahallelerimizin birbirinden çalışkan ve kıymetli muhtarları, sivil toplum kuruluşlarımızın değerli önderleri, festivalimizin yapılmasına maddi ve manevi desteklerini esirgemeyen değerli işadamlarımız, kurum ve kuruluşlarımızın yöneticileri, ulusal ve yerel basınımızın temsilcileri,

Varlığımızın, birliğimizin, dirliğimizin temeli kadınlarımız, genç kızlarımız, Atatürk ilke ve devrimlerinin yılmaz bekçileri çocuklarımız ve gençlerimiz, çok saygıdeğer hanımefendi ve beyefendiler. İlçemizin, bölgemizin, ülkemizin güler yüzlü, aydınlık fikirli insanları

Hepinizi şahsım ve tüm belediye çalışanları adına saygı ve sevgi ile selamlıyor, 17. Çatalca Erguvan Festivalimizin açılış törenine hoş geldiniz diyorum.” şeklinde konuşmasına başlayan Başkan Cem Kara, şöyle devam etti: “Sayın Kaymakamım, değerli konuklarımız, saygıdeğer Çatalcalı hemşehrilerim; 16. Erguvan Festivalimizi geçen yıl yaşadığımız terör eylemleri ve gelen şehit haberleri dolayısıyla buruk kutlamış, konserler bölümünü iptal etmiştik. Bütün arzu ve isteğimiz ülkemizin bir an önce barış ve huzur ortamına kavuşmasıydı.

 

Ancak geçen yıldan günümüze, ülkemizin huzuru ve barışı adına olumlu mesafe kat edemedik. Bunun yanı sıra 15 Temmuz 2016 tarihinde FETÖ/PDY terör örgütü ve asker kılığına girmiş hainlerin kalkışması ve darbe girişimleri ile karşı karşıya kaldık.” dedi.

 

Başkan Cem Kara konuşmasında Türk milletinin birlik ve beraberliğinden söz ederek, “Bu vatan hainleri tarihimizde emsali görülmemiş bir şekilde halkımıza, vatandaşlarımıza ve gazi meclisimize de saldırarak, bombalar yağdırdılar. Bunun karşısında Yüce Türk Milleti; Türkü-Kürdü, Lazı-Çerkesi, Boşnağı-Arnavutu, Alevisi-Sünnisi tek yürek oldu. Göğsünü kurşunlara, mermilere, tanklara siper eden vatandaşlarımız, polisimiz; ordumuzun içinde görev yapan, gerçekten vatanına milletine bağlı Mehmetçiklerimizle birlikte ülkeyi böldürmeyeceğini, bu darbe sevdalısı asker kılığındaki hainlere gösterdi. Türk Milleti, Cumhurbaşkanı’na, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne, siyasi partilerine, demokrasiye ve cumhuriyete sahip çıktı. Değerli katılımcılar, biz bu oyunları çok gördük. Kurtuluş Savaşı’nda da yedi düvele karşı inancımız ve imanımızla hep birlikte savaştık ve millet olduğumuzu, ülke olduğumuzu emperyalist güçlere boyun eğmeyeceğimizi gösterdik.

Bugün de ülkemiz üzerinde aynı oyunlar oynanıyor. Ortadoğu’da güçlü, ses getiren bir Türkiye, emperyalist güçler tarafından istenmiyor. Amaçlarını gerçekleştirmek, ülkemizi bölüp parçalamak üzere her kılığa giriyor ve her türlü terör örgütleri ile iş birliği yapıyorlar.

Karşımıza bir gün IŞİD, DAİŞ; bir başka gün PKK, DHKP-C, bazen PYD, YPG olarak çıkıyorlar. Bazen de FETÖ/PDY olarak karşılaşıyoruz. Tabi bunların tamamının bir de üst aklı var.

Ancak geçmişte başaramadılar, bugün ve gelecekte de asla başaramayacaklar. Güzel ülkemizi Irak’a, Suriye’ye çevirmek, iç savaşa sürüklemek, istikrarı bozmak ve bu güzelim topraklarda hain emellerini gerçekleştirmek istiyorlar.

Bu millet, Yüce Türk Milleti; demokrasiye ve cumhuriyete nasıl bağlı olduğunu 15 Temmuz gecesi hain FETÖ darbe girişiminde gösterdi. Ardından 26 gün boyunca sokaklarda demokrasi nöbeti tuttu. 7 Ağustos’ta milletimizin bütün unsurları; Cumhurbaşkanı, Başbakanı, ana muhalefet ve muhalefet partilerinin başkanları, Genelkurmay Başkanı, herhangi bir siyasi partiye mensup veya hiçbir siyasi partiye mensup olmayan insanlarımız, Yenikapı’da ülkemizin birliği beraberliği için tek yumruk oldu. Dosta düşmana gereken cevabı verdi. Şimdi yine ülkemizin her bölgesinde terör örgütleri işbirliği içerisinde bizleri canice çoluk-çocuk, genç-yaşlı demeden katletmeye devam ediyorlar.

 

Zannediyorlar ki biz bu milleti korkutacağız, yıldıracağız, eve kapatacak ve ülkeyi sokağa çıkılmaz hale getireceğiz. İnadına buradayız, inadına meydanlarda, sokaklardayız. İnadına barış, kardeşlik, ulusal birlik ve bütünlük diye; inadına demokrasi, cumhuriyet diye bağıracağız.

 

Demokrasiyi, cumhuriyeti ve barışı bu topraklarda sonsuza dek egemen kılacağız. Onun için festivalimizi iptal etmedik yapıyoruz, yapacağız. Tabi ki acılar hepimizin ortak acısı. Tabi ki hepimizin yüreği yanıyor. Hepimiz ülkemiz, çocuklarımız, torunlarımızın geleceği adına çok üzülüyoruz. Ancak günlük yaşamımızı sürdüreceğiz. Konserler olmayacak ancak ben tüm Çatalcalı hemşehrilerimi, bölge ve ülke insanımı 6 gün boyunca sürecek 17. Erguvan Festivali’ne bir kez daha davet ediyorum. Tüm siyasi partilere mensup olan ve olmayan insanlarımızı bu festivale katkı sunmaya, barışa, kardeşliğe, dostluğa davet ediyorum.

Hep birlikte demokrasimizi ve cumhuriyetimizi sahiplenelim. Çatalca Cumhuriyet ve Mehmetçik Meydanları’ndan, er meydanımız Ulu Cami Çayırından ülkemizin barışını ve kardeşliğini haykıralım. 30 Ağustos akşamı da Zafer Bayramımızın 94. Yılında ellerimizde Türk Bayrağımızla, Çatalca sokaklarını, Çatalca meydanlarını gelincik tarlasına dönüştürelim. Çatalca insanının birliğini, dirliğini, beraberliğini herkese gösterelim. İlçemizdeki barış ve kardeşlik ateşini bir kez daha yakalım. İstanbul’u, Türkiye’yi, Ortadoğu’yu, tüm dünyayı bu barış ateşiyle aydınlatalım.

Hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyorum. 15 Temmuz Demokrasi şehitlerimizi rahmetle bir kez daha anıyorum. Yaralanan yurttaşlarımıza acil şifalar diliyorum. Terörde kaybettiğimiz tüm şehitlerimize şükranlarımızı ve minnet duygularımızı sunuyorum.

Suriye’de Cerablus’ta ülkemizin varlığı ve birliği için Fırat Kalkanı Operasyonu’nu yapan Mehmetçiklerimize ve ordumuza; bu ve diğer terörle mücadelede başarılar diliyorum. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun bugünkü Artvin-Şavşat gezisinde konvoyuna yapılan terör saldırısını lanetliyorum. Burada Çatalca Cumhuriyet Meydanı’ndan bir kez daha haykırıyorum. Cumhuriyet Meydanı’nda da, Mehmetçik Meydanı’nda da, Hakkari’de de, Gaziantep’te de, Artvin’de Şavşat’ta Ardanuç’ta da, Edirne’de de olacağız.

Bu ülke hepimizin, meydanlar ve vatan toprağı hepimizin, göklerde dalgalanan al bayrak hepimizin. Yılmayacağız. Terörün emellerine boyun eğmeyeceğiz. Yaşasın Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları, yaşasın demokrasi, yaşasın cumhuriyet. Bu bayrağı ve vatanı bize emanet eden Ulu Önderimiz önünde her zaman olduğu gibi bir kez daha saygıyla eğiliyorum.” dedi.

 

Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara’nın konuşmasının ardından Çatalca Kaymakamı İnci Sezer Becel bir konuşma yaptı.

“Bu güzel Çatalca akşamında herkesi selamlıyorum. Bundan yaklaşık bir buçuk ay önce nefretle, öfkeyle hatırlayacağımız bir darbe girişimiyle karşı karşıya kaldık. Maalesef iradesini başkalarına satmış olan Mehmetçik kıyafetleri giyen hainler, anayasal düzene kastetti. Ülkemizi parçalamak için başlatılmış bir girişimdi. Hesaba katmadıkları bir şey vardı. Kahraman Türk halkı, Türk polisi ve Türk askeri. Bunları hesaba katmamışlardı.” diyen Kaymakam İnci Sezer Becel’in ardından hep birlikte festival meşalesi yakıldı.

 

  1. Yıl Marşı eşliğinde yakılan dostluk ve barış meşalesinin ardından Mehmetçik Meydanı’nda hazırlanan festival alanına geçildi. Burada kurulan stantlar gezilerek, stant sahipleri ve derneklerden bilgi alınarak, ürünler incelendi.

 

Gecenin devamında ise halk oyunları gösterileri, akabinde Cihan Ünal şiir dinletisi ve son olarak da Büyükçekmece Müzisyenler Birliği tarafından marşlar okundu.

????????????????????????????????????

066A8061

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Doktorya

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.