ALTIN 2.037,57-0,13%
BITCOIN 19539355,47%
29 Şubat 2024
İstanbul
13°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Sevgi Emanet: Parasal sınır 104 bin liraya çıktı

Sevgi Emanet: Parasal sınır 104 bin liraya çıktı

Büyükçekmece Tüketiciyi Koruma ve Bilinçlendirme Derneği Başkanı Sevgi Emanet ,2024 yılı için milyonlarca tüketiciyi ilgilendiren , Tüketici Hakem Heyetleri Başvuru ve Parasal Sınırları için basın açıklamasında bulundu.

ABONE OL
20 Aralık 2023 09:49
Sevgi Emanet: Parasal sınır 104 bin liraya çıktı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Büyükçekmece Tüketiciyi Koruma ve Bilinçlendirme Derneği Başkanı Sevgi Emanet: Ticaret Bakanlığı, 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun ilgili maddelerinde yer alan Parasal sınırların artırılmasına İlişkin Tebliğ’le, vatandaşlarımızın Tüketici Hakem Heyetlerine yapacakları 2023 yılında 66.000 TL olan parasal sınır, 2024 yılı için %58,46 oranında artırılarak 104.000 TL olarak belirlendi. Yeni düzenleme ile tüketicilerimizin yüksek tutarlı uyuşmazlıklarında hak arama yolları genişletilmiş , mahkemelerin yükü de azaltılmış oldu.
” 2024 yılı için yapılacak başvurularda değeri 104.000 Türk Lirasının altında bulunan uyuşmazlıklarda, İl veya İlçe Tüketici Hakem Heyetleri görevli olacak.Bu değerin üzerindeki uyuşmazlıklar ise tüketici mahkemelerinde görülecektir.” dedi.

HAKLAR ARANDIKÇA HAKSIZLIK AZALIR…

Başvurular, tüketicilerimizin yerleşim yerinin bulunduğu veya tüketici işleminin yapıldığı yerdeki Tüketici Hakem Heyetine, Hakem Heyetinin bulunmadığı yerlerdeki başvurular ise ilçe Kaymakamlığına yapılır. Tüketici Bilgi Sistemine kaydedilen bu başvurular, Bakanlıkça belirlenen yetkili Tüketici Hakem Heyetlerine iletilir. Alınan karalar tüketici aleyhine ise, Bakanlık gerekli masrafları karşılar. Şayet tüketici lehine bir karar verilirse, masraflar karşı taraftan tahsil edilir. Böylece, tüketicilerin gider korkusu olmadan hak arayabilmeleri sağlanır. Tüketici Hakem Heyetleri, tüketicilerin haklarını korumak ve uyuşmazlıkları çözmek için kurulmuş bağımsız ve tarafsız kurullardır.Bu yüzden tüketicilerimiz ,haksızlıklar karşısında suskun kalarak değil hakların hak sahiplerine teslimi için hakem heyetlerine başvurarak hızlı ve etkin bir şekilde haklarını koruyabilirler.

CEZALAR YÜZDE 58,46 ORANINDA ARTTI…

Ülkemizde; harç, ceza ve benzeri ödemeler her yıl Ekim ayında yeniden değerleme oranında (YDO) artırılmaktadır. Yani Trafik cezaları, ehliyet ve pasaport harçları, yurt dışından getirilen telefonlara uygulanan harçlar, vergi usul cezaları gibi birçok kalem ve Tüketici kanunundaki cezalar da açıklanan yeniden değerleme oranında arttırılmaktadır.
Buna göre 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 77 nci Maddesine göre ; 2024 yılında uygulanacak zam ve idari para ceza oranı yüzde 58,46 olarak hesaplanmıştır.
Tebliğ 1 Ocak 2024 tarihinde yürürlüğe girecekir. Kamuoyunun bilgilerine Saygılarımızla duyurulur.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

error: