21 Haziran 2024
 • Silivri’de karpuzlar yarıştı

 • Tarım Kenti Silivri’de festival heyecanı tüm hızıyla devam ediyor. Silivri Belediyesi tarafından düzenlenen 12. Kadıköy Karpuz Festivali büyük bir coşkuyla gerçekleştirildi. Kadıköy Meydanı’nda yoğun bir katılımla gerçekleşen festival kapsamında; hiçbir sulama yapılmadan, Kadıköy’ün benzersiz iklim özellikleriyle yetişen Kadıköy Karpuzu için En İyi Karpuz Yarışması düzenlendi. Jüri üyeliğini; İlçe Tarım Müdürlüğü ziraat mühendisleri Koçali Kayabaş, Kemal Yılmaz ve Silivri Belediyesi Yüksek Ziraat Mühendisi Aslı Uçman’ın yaptığı yarışmaya 26 üretici katıldı. Yarışmada birinci olan Gürkan Yalın tam altın, ikinci Murat Küsmez yarım altın, üçüncü Fırat Çağlayan ise çeyrek altın ile ödüllendirildi. Çocukların katıldığı Karpuz Yeme Yarışması’nda ise birinci olan Abdurrahman Kırk 1.500 TL’lik kırtasiye çeki, ikinci Ayaz Arslan 1.000 TL’lik kırtasiye çeki, üçüncü Osman Karakoç 750 TL’lik hediye çeki almaya hak kazandı. Festivalin sahne programlarında Yeni Nesil Halk Oyunları ekibinin yöresel halk oyunları gösterisi büyük beğeni toplarken, ünlü Sanatçı Nalan en güzel şarkılarıyla Silivrililere coşku dolu bir gece yaşattı.

  YILMAZ: “AĞUSTOS AYI TÜRK MİLLETİ İÇİN ZAFER AYI MAHİYETİNDEDİR”

  Festivalde bir konuşma yapan Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, “Kıymetli hemşehrilerim, ağustos ayı şanlı bir maziye sahip olan necip milletimizin yeniden şahlanışına, bağımsızlık destanlarına, yeni fetihlerine şahitlik eden olaylarla doludur. Türklerin Anadolu’yu yurt edindiği Malazgirt Meydan Muharebesi, 26 Ağustos 1071 tarihinde gerçekleşmiştir. Yine 11 Ağustos 1473’te Otlukbeli Muharebesi, 23 Ağustos 1515’te Çaldıran Savaşı, 24 Ağustos 1516’da Mercidabık Muharebesi, 29 Ağustos 1526’da Mohaç Meydan Muharebesi, 23 Ağustos 1921’de Sakarya Meydan Muharebesi ve 26 Ağustos 1922’de Büyük Taarruz zaferi yaşanmıştır. Sayısız kahramanlık ve fedakârlıklarla dolu 30 Ağustos Başkomutanlık Meydan Muharebesi de aziz milletimizin varoluş mücadelesinin tescillendiği destansı bir gündür. Bu yüzdendir ki ağustos ayı Türk Milleti için zafer ayı mahiyetindedir. Millet olarak bu günleri büyük bir gurur ve heyecanla idrak etmekten kıvanç duyuyoruz. 101 yıl önce Dumlupınar’da sonuçlanan Büyük Zafer’in yıl dönümünü iftiharla kutluyoruz. Malazgirt’ten Dumlupınar’a, Sultan Alparslan’dan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e kadar, canları ve kanları pahasına bizlere bu toprakları emanet eden tüm devlet büyüklerimizi ve şanlı bayrağımıza rengini veren kahraman şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Nice bedeller ödeyerek atalarımızdan yadigâr kalan bu topraklara sahip çıkmak, hak ettiği değeri vermek boynumuzun borcudur. Vatan, millet, ezan ve bayrak için bir an bile düşünmeden, gözlerini dahi kırpmadan canlarını feda eden yüzbinlerce şehidimizin aziz hatıralarını ve Cumhuriyetimizin kazanımlarını daima ön planda tutmak en temel vazifemizdir.”  ifadelerini kullandı.

  “ÜRETİM BU TOPRAKLARIN OLMAZSA OLMAZIDIR”

  Silivri’de yapılan hizmetlerle ilgili bilgiler veren Başkan Yılmaz, “Göreve geldiğimiz günden beri bütüncül bir hizmet anlayışıyla hareket ediyor, ilçemizin dört bir yanına eserler kazandırıyoruz. Eserlerimizin vaatlerimizin çok ötesine geçtiği 4,5 yılda çok sayıda hizmeti ve eserleri sizlerle buluşturmanın haklı onurunu ve gururunu yaşıyoruz. 7’den 70’e sosyal yardım desteklerimizle, spor merkezlerimizle, sağlık merkezlerimizle, park ve yeşil alanlarımızla, eğitim ve öğretim alanlarında hayata geçirdiklerimizle, kamu hizmet binalarımızla, ilçemizin kendine has gelenek ve göreneklerini yaşatmamızla bahtiyar olurken, yakında açılışlarını gerçekleştireceğimiz yeni eserleri sizlerin istifadesine sunmanın da heyecanını taşıyoruz. Silivri’mizin ve Silivri’de yetişen ürünlerin tanıtımına büyük katkı sağlayan festivallerimizi büyük bir coşku ile gerçekleştiriyoruz. 60. Yoğurt Festivalimizi, 13. Ortaköy Börek Festivalimizi, 11. Selimpaşa Topatan Kavunu ve Bamya Festivalimizi, 39. Değirmenköy Domates Festivalimizi düzenledik. Bugün de İstanbul’un hatta Türkiye’nin en lezzetli karpuzunun yetiştiği Kadıköy’ümüzün karpuz festivalini yapıyoruz. Bu organizasyonlar bizim için eğlenceden çok öte anlamlar ifade etmektedir. Üretim bu toprakların olmazsa olmazıdır. Stratejik bir değere sahip olan tarımsal üretimin sürdürülebilir hale gelmesi de çiftçilerimizin desteklenmesi ile mümkündür. Ve bu desteklerin, üretim odaklı, adaletli ve sürdürülebilir bir modelleme ile artarak devam ettirilmesi gerektiğini düşünüyor, Silivri Belediyesi olarak İstanbul’un en verimli topraklarına alın terini döken çiftçilerimize birçok alanda destekler veriyoruz. 4000 dönüm belediye arazimizde zirai faaliyette bulunarak elde ettiğimiz ürünleri üreticilerimizle paylaşıyoruz. ‘Silivri için üretiyor, Türkiye için geliştiriyoruz.’ misyonu ile yerli ve milli tohumlarımızı çoğaltıyor, ücretsiz olarak çiftçilerimizle paylaşıyoruz. Saman, mısır silajı, yem bezelyesi, tohumluk arpa, ücretsiz arazi tahsisi, katı gübre alımı ve atımı, toprak altı ve üstü gübre teslimi, ayçiçek yağı, ayçiçek tohumu, hayvan yetiştiricilerimize aşılama hizmeti gibi desteklerle çiftçilerimizin omuzlarındaki yüke ortak oluyoruz. Bu şehrin çiftçileri, bu şehrin çocukları, gençleri, kadınları, dahası bu şehrin güzel insanları hangi mahallede yaşarlarsa yaşasınlar, her şeyin iyisine ve güzeline layıklar. Sosyal ve üretken belediyecilik anlayışımızla Kadıköy’ümüze hizmet etmeye devam ediyoruz” diye konuştu.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir