ALTIN 1.902,380,08%
BITCOIN 10996850,30%
30 Kasım 2023
İstanbul
11°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Togay Çoban: Esenyurt’un 4,5 yılı kayıp

Togay Çoban: Esenyurt’un 4,5 yılı kayıp

Esenyurt AK Parti’de iki dönemdir meclis üyeliği ve bütçe komisyon başkanlığı yapan Togay Çoban’la Esenyurt’u Kent Haber Gazetesi'ne anlattı. Togay Çoban, Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt’un çalışmaları için ‘Esenyurt’un 4,5 yılı kayıp’ ifadelerini kullandı. Çoban, Başkan Bozkurt’un çalışmalarını engellemediklerine vurgu yaptı. ‘Meclis gündemine gelen gündem maddelerinin 4,5 yıldır yüzde 93'üne evet dediğimiz noktada, biz belediye başkanına nasıl engel oluyoruz?’ ifadelerini kullandı. 

ABONE OL
19 Ekim 2023 10:57
Togay Çoban: Esenyurt’un 4,5 yılı kayıp
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İki dönemdir AK Parti Esenyurt’ta Belediye Meclis üyeliği yapıyorsunuz. Bu dönem iktidar değişti. Yaklaşık 4,5 yıldır Esenyurt Cumhuriyet Halk Partili bir belediye başkanı tarafından yönetiliyor. Siz bu 4,5 yılı değerlendirdiğinizde ne görüyorsunuz?

Togay Çoban – 4,5 yılı şöyle göz önüne aldığımızda, üzülerek belirtmek istiyorum ki; Esenyurt halkı için dört buçuk yıl, kayıp yıllar olarak anılmaktadır. Neden derseniz; Esenyurt’ta yaklaşık 40 yıla yakındır ikamet etmemden dolayı, Esenyurt’u en iyi bilenlerden birisiyim. İkincisi Esenyurt belediye bütçesini yine iyi biliyorum. Esenyurt tamamıyla kaderine terk edildi. Bu süreçte belediyenin kasasına yaklaşık 9 milyara yakın para girmesine rağmen 9 milyar eski para ile (Dokuz kat trilyon), girmesine rağmen ne yazık ki; Esenyurt bu paralardan hiç bir hizmet alamadı. Ne yaptı peki ona bakalım. Dünya dans festivalleri yaptılar, kaykay festivalleri yaptılar, tiyatrolar yaptılar, Ugandalılar için güzellik yarışması yaptılar, heykeller yaptılar. Bunlarla anıldı. Ve beş ay sonra da gidecekler. Bu artık apaçık ortada. Üzülüyoruz Büyükçekmece, Çatalca, Silivri bu 3 (üç) ilçenin yaklaşık bütçelerinden daha fazla bir bütçesi olmasına rağmen Esenyurt’ta gözle görülür, elle tutulur kalıcı bir eserin olmadığını gördük. İnşallah 2024 Mart’tan sonra yine Esenyurt’ta AK Parti Belediyeciliği ile 2019’da bıraktığımız emaneti tekrar halkımızın desteğiyle hizmetlerine devam edecek ve çalışmalarına başlayacak. Esenyurt’ta rahat bir nefes alacak diyorum.

İCRANIN BAŞINDA BİZ DEĞİLİZ

Bu başarısızlıkta sizlerinde payı yok mu?

Togay Çoban – Kesinlikle payımız yok. Çünkü biz icranın başında değiliz. Biz meclis üyesiyiz, meclis çoğunluğu bizdedir. Biz bütçeyi vermezsek başarısızlıkta payımız olur. Ama tahmini bütçesine, kesin bütçesine, yatırım bütçelerine, performans programlarına, faaliyet raporlarına ve ek bütçelerine onay verdikten sonra, eğer bunu becerip yönetemiyor, yapamıyorsa bu başarısızlık Kemal Deniz Bozkurt’undur.

LGBT’E ESENYURT BELEDİYESİ’NE GİREMEYECEK

Esenyurt Belediye Meclis toplantılarında tansiyon çok yükseliyor. Son meclis sonrasında Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt sosyal medyada bir video yayınladı. ‘Bizi engelliyorlar’ ifadesini kullandı. Siz belediye başkanını engelliyor musunuz?

Togay Çoban – Yani ben buna üzülerek ve kendisini defalarca uyarmama rağmen, kürsüde söylememe rağmen, her oturumda da ve her toplantıda da dile getirmeme rağmen belediye başkanı ısrarla beni çalıştırmıyorlar diyor. Peki; şimdi soruyorum. Meclis gündemine gelen gündem maddelerin 4,5 yıldır yüzde 93’üne evet dediğimiz noktada, biz belediye başkanını nasıl engelliyoruz. Engel dediğimiz ve ret verdiğimiz konulardan bir kaç tanesi var. Kadın Aile müdürlüğü adı altında özelikle cinsiyet eşitliği adı altında LGBT’yi getirmek istiyorlar. Bizim zaten Kadın Aile Müdürlüğümüz var. Kadın Aile Müdürlüğüne de hangi vatandaş giderse gitsin, kadın yâda erkek sorun ve sıkıntıları çözüme kavuşabilir. Ancak bunların talepleri Esenyurt gibi muhafazakâr bir yerde, %99’u Müslüman olan bir ülkede kabul edilemez. Yani durup dururken yeni bir müdürlük adı altında cinsiyet eşitliği yönünde bir çalışma yapılmasına biz evet demedik. Hayır dedik, yine diyeceğiz. Önümüzdeki ayda gelecek, yine hayır diyeceğiz.

İkinci ret verdiğimiz konulardan birisi ise; 2019 öncesi 43’e yakın il derneğinin yerlerinin tahsisini biz vermiştik. Sayıştay raporu da, derneklere ücret belirlenmesini istiyor. Belediye başkanı da Sayıştay raporundan yola çıkarak, derneklerin yerinin belediye bünyesine alınmasını gündem olarak meclise getirdi. Biz. Esenyurt’ta bulunan il dernek ve vakıf başkanları ilçe başkanlığımızda bir araya getirip toplantı yaptığımızda, kesinlikte bu derneklerin yerinin tekrar belediye devredilmesini istemediklerini beyan ettiler. Eğer gerçekten Sayıştay raporunda bir sıkıntı varsa bile, metrekaresini 1 TL sembolik olarak belirleyelim. Derneklerde rahat etsinler. Bizlerde bu konu kapansın, dememize rağmen, başkan ‘Ben derneklerle anlaştım’ dedi. Ama işin aslının öyle olmadığını biliyoruz.

Bakınız; şimdi kendisi dedi ki, iki sene önce derneklerin yerlerini tahsis edeceğim. Dernekleri bir çatı altında toplayacağım. Nikâh sarayı yanındaki boş alanda kardeşlik merkezi yapacağım. Bütün etkinliklerini orada yapacaklar. Dernek yeri olmayanları da orada yerleri olacak. Büyük bir konferans salonu, kahvaltı yeri, taziye yeri, dedi. Fakat gelinen noktada; Bu kardeşlik merkezinin yeri 2 yıldır sadece ihaleye çıkıldı ve tek firma girdi. İhaleyi aldıktan sonra parasal sıkıntıdan mı kaynaklandı bilemiyoruz. Ancak, sorun çıktığı bilgisini aldık. Gelinen noktada kardeşlik merkezinin hafriyatının alınmadığı apaçık ortadadır. Kardeşlik merkezinde dernekleri oraya toplayacaktı!

1 sene öncesinde de açılış yapılacaktı. Daha bırak açılışı, temel atmasını yapmadı. Bu gidişle herhalde yine AK Partiye nasip olacak o kongre merkezi, o kardeşlik merkezini de yine bizler yapıp devam ettireceğiz. Ekim ayında da tekrar gündem maddesi olarak önümüze gelecek. Biz burada yine derneklerin yanında olacağız. Biz buna yine hayır diyeceğiz.

LİSE KAMPÜSÜ BOZKURT’UN BAHANESİ

Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt görevi devraldığında Esenyurt Üniversitesine ait arsanın Belediye’ye iade edilerek lise kampüsü yapımı için meclise getirildi. Ancak siz bu konuda onay vermediniz ve mahkeme kararı ile arsanın belediye ye iadesi yapıldı. O zaman ki kararınızın hala arkasında mısınız?

Togay Çoban – Bunu sorduğunuz için teşekkür ederim. Çünkü sürekli olarak belediye başkanı, gündem değiştirmek için lise kampüsünü bahane ederek ve oyalayarak süreci tamamlamaya çalışıyor. Lise kampüsü bizim de önceliğimiz olan bir projedir. Bakınız burası daha önce vakfa tahsis edildiği söyleniyordu. Burası vakfın mı? Belediyenin mi? Süreci biz bilmediğimiz için hukukçu arkadaşlarımız ‘Bu işin hukuki süreci var’ dediler. Mahkemeye versinler, mahkeme kime onay veriyorsa arkasındayız ve destek vereceğimizi belirttik. Nitekim mahkeme kararıyla birlikte bizimde desteğimizle oybirliğiyle kabul edildi. Ve nitekim de mahkeme belediyenin lehine karar verdikten sonra, bakın oy çokluğuyla değil, belediye meclisi yaklaşık 2,5 yıl önce oy birliğiyle bu taşınmazın belediyeye verilmesine karar aldı.

HEP BELEDİYE BAŞKANININ YANINDA OLDUK

Yani siz mahkemeye gidelim derken, topu taca mı attınız?

Togay Çoban – Taca değil. Biz tamamıyla hukuk yönünden gittik. Hiçbir şekilde engel değil, hep belediye başkanına yardımcı olduk. Şimdi belediye başkanı eğer gerçekten 1 milyonluk nüfusu bu bütçeyle yönetemiyor, yapamıyor, beceremiyor ise bunun sorumlusu AK Parti-MHP değil. Bu sorumsuzluk tamamiyle kendi şahsi egosu, beceriksiz, yönetim anlayışından kaynaklanmaktadır. Bundan 2,5 yıl öncesine bakın lise kampüsünün yerini mahkeme kararı ve oy birliği ile verdik ve kabul edildi. Kendisi 2020 yılı meclis toplantısında Cumhuriyetin 100. Yılında açılış kurdeleyi keseceklerini söyledi. Peki, şu anda gidin bir bakın, şu anda kurdele kesilecek bir şey var mı? Veya temel atılan bir durum var mı? Kaba inşaatı yapılmış mı? Bakın sizde buradasınız bizde buradayız. 40 yıldır burada oturuyoruz. Şu anda daha yeni hafriyat alınmış. Yüklenici firma da sanırım ödemelerini almadığından dolayı devam edemiyorlar. Belediye başkanı da ne yazık ki bize doyurucu bilgi vermiyor. Çünkü işine gelmediği zaman topu taca atan asıl belediye Başkanı’dır. Desin ki benim bütçem yok bakalım biz o zaman ne diyeceğiz. Temmuz 2023 yani birkaç ay önce biz kendisine 150 milyon borçlanma konusunda yetki verdik. Ayrıca geçen yıllarda getirmiş olduğu yatırım programdaki, lise kampüsü için tüm bütçelerine evet dedik. E ne yapalım işin icranın başında biz değiliz biz mi oturup yapalım? Bakın yanı başında Orhangazi Mahallesi’nde 68 dönümlük arazide şu anda Milli Eğitim Bakanlığı büyük bir lise kampüsünü yapıyor. İnce inşaatına başlandı. 2023 – 2024 eğitim öğretim yılının ikinci dönemine de inşallah yetişecek. Önümüzdeki günlerde okulla ilgili bir bütçe gelirse eğitimle ilgili olmak kaydıyla tüm bütçelerine evet dedik yine evet diyeceğiz.

LİSE KAMPÜSÜNÜN DURUMU İÇLER ACISI

Lise kampüsü şu anda durumu nedir?

Togay Çoban – Şu anda durum içler acısı. Çünkü oraya gidip bizzat ziyaret ettiğimde lise kampüsünün sadece hafriyat alınmış. Fore kazıkların bir kısmı çakılmış gözüküyor. Çalışan bir Allah’ın kulu yok. Yüklenici firma sanırım ödemelerini alamadığından dolayı mı? Yoksa zemin etüdü de mi bir sorun çıktı. Belediyenin yönetiminde bir eksiklik mi var? O konuda bilgi sahibi değiliz. Ama gerçek olan bir şey var ortada lise kampüsü ile ilgili bir çalışma yok.

BÜTÇENİN KARŞILIĞI YOKSA NASIL ONAY VERELİM

Geçtiğimiz mecliste istenilen ek bütçenin tamamını vermediniz. Neden tamamını vermediniz?

Togay Çoban – Eylül ayında bize getirilen ek bütçe 1 milyar 221 milyon 800 bin TL’ydi. Biz burada ihtiyaç olduğunu tespit ettiğimizde birincisi personel, ikincisi ulaşım, üçüncüsü temizlik, dördüncüsü çevre koruma, beşincisi de sosyal yardım müdürlüklerinin bütçelerini onayladık. Hatta Ekim sonuna kadar ihtiyaçları olmamasına rağmen sıkıntı yaşanmasın diye, biz 1 milyar 221 milyon 800 bin taleplerine karşılık 580 milyon 742 bin TL ye onay verdik. Bu yılı çok çok rahat kapatabilirler. Başkan sürekli olarak bir şey ezberlemiş, ek bütçelere diğer ilçelere onay veriyor. Siz niye vermiyorsunuz? Bakın ek bütçe verilirken, ek bütçenin bir de karşılığı olması lazım. Bütçe yapıyorsunuz, bir bütçenin karşılığı yoksa biz buna nasıl onay verelim? Şimdi biz buna onay vermemiz ne demektir? Otomatikman bunun karşılığı olmayacak demektir. Belediyeyi borçlandırma demektir. Yani biz kendi elimizle belediyeyi borçlandırmaya razıyız demektir. Üstelik belediye başkanı bu ek bütçeyi, getirmeden önce daha bütçesinin yüzde 45’ini gerçekleştirememiş. Burada % 55’e yakın gerçekleşecek bütçesi var.

HAYALİ BORÇ ÜRETTİLER

Belediye başkanı, belediyenin 2 milyar’ın üzerinde borcu olduğunu iddia etmişti ve bu iddiasının sizde doğru olmadığını söylediniz. Buna ne söylersiniz?

Togay Çoban –  Kamuoyunun aydınlatılması noktasında ben elimdeki belgelerle söylerim. 31 Mart 2019’ da bakın belediyenin borcu 738 milyon. Bu nedir? Belediyenin kanunlarla belirlemiş olduğu, mali hizmetlerden aldığımız gerçek borcudur. Diğer taraftan 31 Ağustos 2023 tarihinde de yine Belediye’nin kesin mizan andaki gözüken borcu da 1 milyar 389 milyondur. Belediye Başkanı göreve geldiği günden bu yana yaklaşık 650 milyon daha borçlanmıştır. Bizim dönemimizde 31 Mart 2019’da 422 milyon müteahhitlere borcumuz vardı. Şimdi sadece müteahhitler borcumuz 950 milyona yakın. İşte hesap ortada. Ben neye bakarım buna bakarım. Mizandaki borçlara bakarım. Peki, belediye başkanı nerden söylüyor? Belediye Başkanı, Excel tablosundan çıkarmış olduğu bir hayali borcu söylüyor. Bu hayali borcun bir de hayali gelir karşılığı da vardır. Ancak Başkan hiç gelir karşılığına değinmiyor. Yani bir borç yazıyorsa bunun hayali de alacağı da vardır. Ama amaç gerçek borç değil. Bu tamamıyla yalan!

Belediye başkanı her yerde başarısızlığını örtbas etmek için Esenyurtlu hemşerilerine şirin gözükmek, yani bu eksiğini de kapatmak için diyor ki bana borç bıraktılar. 2019 Haziran meclisine geldi dedi ki, belediyenin 738 milyon borcu var. O zaman doğru söyledi. Ama sonrasında ne dedi beni kandırdılar. 980 milyon borç var üçüncü meclis’te dedi ki beni yine kandırdılar. 1 milyar 600 milyon borç var. En sonunda nitekim bir televizyon kanalına çıktı. Hayali borcu orada da söyledi. Ancak ben kendisine defalarca söylememe rağmen, tatmin edecek bir bilgi vermedi. Vermeleri de mümkün değil.

YEREL SEÇİMLE GENEL SEÇİM KIYASLANAMAZ

Röportajımızın başından beri Kemal Bey’in başarılı olamadığını söylediniz. Esenyurt’un 4,5 yılldır kaybı olduğunu ve sözlerinizin arasında da bunlar AK Parti’ye nasip olacak diyorsunuz. Ancak bundan birkaç ay önce bir genel seçim yaşadık. Partiniz Esenyurt’ta ikinci parti oldu. Size nasıl nasip olacak?

Togay Çoban – Şimdi Esenyurt’ta yine AK Parti yine 1. Partidir. Ancak ittifaklarda yerelde geneli ayırt etmek gerekir. Genel seçimle yerel seçimi hiç bir zaman kıyaslamayın. Ayrıca belediye başkanı 14 – 28 Mayıs 15 günlük süre içerisinde kendisinin başarısı ön plana çıksın diye, genel başkanından ziyade belediye olarak başarısı ön plana çıkmasını için belediyenin tüm imkânlarını kullandı. Sosyal yardımlarda olsun, diğer etkinliklerde, salon toplantılarında tüm imkânlarını kullandı. Buna rağmen Esenyurt’ta yine AK Parti1. Parti olmuştur.

SİYASİ BÜYÜKLERİM DOĞRUSUNU BİLİR

Gürbüz Çapan, üç dönem belediye başkanlığını yaptı. Sonra AK Parti geldi ve üç dönem de o yaptı. 2019’da CHP’nin seçimi kazanmasının en büyük nedenlerinden biri dışarıdan gelen aday mıdır? Tekrar dışarıdan adayın gelme ihtimali var mı? Gelirse tepkiniz olur mu?

Togay Çoban- Ben burada aktif siyaset yapıyorum. Benim şimdi partimin göndereceği kişiye veya gönderen kişilere herhangi bir şekilde tepkim olması doğru değil. Ben partiliyim. Yaklaşık 20 yıldır siyasetin içindeyim. Bizim burada gerçekten, Esenyurt’u en iyi şekilde yönetecek arkadaşlarımız var. Yarın dışarıdan bir aday gelmesi durumunda, ben şöyle tepki veririm, şunu derim, bunu demem çok doğru değil. Onu siyasi büyüklerim iyi biliyor ve burayı yani Esenyurt’un yapısını iyi bildiklerini düşünüyorum. Özellikle, Eenyurt’ta iyi bir çalışma yapıldığını da biliyorum. Çünkü Esenyurt bugün gelinen noktada, 1 milyon 125 bin nüfusu ve 760 bine yakın seçmeni olan büyük bir mega kent oldu. Cumhurbaşkanımızın bizzat direktifleriyle, Esenyurt’ ta halkın kabul edeceği bir adayla Esenyurt’u tekrar geri alacağımıza yürekten inanıyorum.

İki dönemdir meclis üyeliği yapıyorsunuz ve bu dönemde meclis plan bütçe komisyon başkanlığı gibi önemli bir pozisyondasınız? Önümüzdeki dönem hedefiniz nedir? Yoksa belediye başkan adaylığı noktasında bir hedefiniz var mı?

Togay Çoban – Şimdi benim şu anki durumda, bunu söylemem çok erken olur. Ben geçen dönem belediye başkan yardımcılığı yaptım. Yine geçen dönem bütçe ve denetim komisyon başkanlığı yaptım. Bu dönem yine bütçe komisyon başkanlığı ve denetim komisyonu başkanlığı yapıyorum. Yine geçen dönem İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde meclis üyeliği ve bütçe komisyon üyesiydim. Süreç hızlı bir şekilde devam ediyor. 2023 yılının zannedersem Aralık ayında, adaylık konusunun netleşmeye başlayacağını tahmin ediyorum. Cumhurbaşkanımız Esenyurt’a çok ciddi olarak önem verdiğini, bizzat bu konuya direktif verdiğini, bu konunun takip edilmesinin gerektiğini söylediğini ve bu yönde çalışma yapıldığını biliyorum. Burada da siyasi büyükler ne karar verirse bizim nerede ne pozisyonda olacağımız noktasında, biz partimiz için elimizden geleni yapacağımızı söyleyebilirim.

2004’teki seçim rüzgârını, seçim havasını, teşkilat çalışmasını tekrar yakalayacak mısınız?

Şimdi şunu söyleyebilirim;  bunu bizim ilçe başkanlığımız ve teşkilatımızla birlikte çalışmalarımızı çok hassas olarak yürütmekteyiz. Diyebilirim ki, artık vatandaş 2019 öncesi hizmetleri gördükleri için ve 2019 ile 2024 arasındaki başarısız geçen bir dönemi bildikleri için vatandaş yapılanı da yapılmayanı da iyi tahlil ediyor.

ESENYURT’U DA İSTANBUL’U DA ALACAĞIZ

Yani 2019 öncesi yaşanan hatalar, eksikler telafi edilecek ve öyle seçime gidilecek diyebilir miyiz?

Evet, hatalar demeyelim de herkes o süreçte üzerine düşen payı almıştır. Yani nerede yanlışlık vardı, nerede eksiklik vardı, nerede daha iyi şekilde çalışma yapılabilirdi. Çünkü biz özellikle son 4,5 yıldır partimizin Esenyurdumuza verdiği önemi görüyoruz. Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere gerek sorumlu milletvekillerimiz, gerekse genel başkan yardımcılarımız, gerekse bakanlarımız üzere AK Parti’deki üst düzey tüm yönetim erkânı burada. Esenyurt’un kazanılması noktasında çalışmaların yapıldığına inanıyoruz ve biliyoruz. Biz burada Esenyurt’u sadece lafla alacağız demiyoruz. Esenyurt’un gerçekten AK Parti’ye, AK kadrolara ihtiyacı var. Esenyurt’u aldığımız zaman İstanbul’u da alacağız.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.