ALTIN 968,22-0,15%
BITCOIN 3428362,45%
24 Ocak 2022
İstanbul
27°

AÇIK

13:13

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Haber içi üst reklam
Uğur Mumcu yaşasaydı…

Uğur Mumcu yaşasaydı…

Uğradığı bombalı saldırı sonucu 24 Ocak 1993’te hayatını kaybeden gazeteci-yazar Uğur Mumcu, ölümünün 29’uncu yılında Maltepe’de düzenlenen bir panelle anıldı. Panelde Mumcu’nun açtığı yolda araştırmacı gazeteciliğin bugünü, gazeteciler üzerindeki baskılar ve medyanın durumu ele alındı.

ABONE OL
24 Ocak 2022 11:34
Uğur Mumcu yaşasaydı…
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Haber içi üst reklam

Maltepe Belediyesi, gazeteci-yazar Uğur Mumcu’yu, bombalı saldırı sonucu katledilmesinin 29. yılında düzenlediği bir panelle andı. Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Uğur Mumcu’dan Bugüne Türkiye’de Gazetecilik” konulu panelin moderatörlüğünü  gazeteci-akademisyen Ayberk Can Ertuna yaptı. Uğur Mumcu’nun hayatı ve gazeteci kimliğinin masaya yatırıldığı panele konuşmacı olarak  akademisyen-yazar Doç. Dr. Ceren Sözeri Özdal ve yine akademisyen-yazar Doç. Dr. Tolga Çevikel  katıldı. Büyük ilgi gören etkinliği Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın yanı sıra, CHP Maltepe İlçe Başkanı Ali Cengiz Erol, CHP Maltepe İlçe Başkan Yardımcısı Adem Kaya, Kültür ve Sanattan Sorumlu Maltepe İlçe Başkan Yardımcısı Ali Cengiz Dağdeviren de izledi.

MUMCU YAŞASAYDI…

Uğur Mumcu’nun yaşaması halinde birçok karanlık ilişki ve yolsuzluğu ortaya çıkaracağına değinen Ayberk Can Ertuna, “Yaşasa 80 yaşında olacak, kalemi ve aydın kişiliğiyle ülkemizin yetiştirmiş olduğu sınırlı sayıdaki insanlardan biri olacaktı. Mobilya dosyasından rabıtaya, yolsuzluklardan Abdi İpekçi cinayeti ve Papa suikastine, Suudi sermayesinden terör ilişkilerine varıncaya kadar birçok konuyu aydınlatan Mumcu’nun davası ne yazık ki aydınlatılamadı. Bombayı araca koyduğu belirlenen Oğuz Demir halen kayıp. Tevhidi Selam Kudüs Ordusu adlı bir örgüt üstlendi ama esas işi üstlenenler bilinemiyor” dedi.

“HER GAZETECİNİN ÖRNEK ALDIĞI BİR İSİMDİ”

Evrensel gazetesi yazarı, akademisyen Ceren Sözeri de  “Mumcu, gazetecilik anlamında birçok genç gazetecinin fikirlerini şekillendiren ve birçok insanı gazeteciliğe çeken bir isimdi. Gazeteci olmamın en önemli nedenlerinden biriydi  Ülkemizde Uğur Mumcu ve Abdi İpekçi gazeteciliği vardı. İpekçi birçok kaynaktan haberi doğrulatıp demokrasi vurgusunu ön plana koyarken, Mumcu da aynı şekliyle ama bilgi ve belgeye dayalı araştırmacı bir gazeteciliğin altyapısını kurdu” diye konuştu.

ÇEVİKER, BASININ BUGÜNKÜ SORUNLARINA DEĞİNDİ

Katılımcılardan Tolga Çeviker ise, Mumcu’nun gazeteciliği büyük bir tutkuyla yaptığını, bazen sayfalarca iddianameleri tekrar tekrar okuduğunu hatırlattı.  Çeviker şunları söyledi:

“Medyanın bugünkü sermaye yapısını, basının ilerleyişini, problemlerini Mumcu o yıllardan görmüştü. Bugün bırakın haber yapmayı fikir özgürlüğü üzerinde bile ciddi baskılar var. Gazetecilik artık çok daha pahalı bir iş haline geldi. Sermaye yapısı ve gazetelerin kendini döndürememesinden dolayı artık gazeteler muhabir de çalıştırmıyor ya da merkezde tutuyor. Bugün 180 ülke arasında basın özgürlüğü açısından 153. sıradayız. Muhalif basın yok denecek durumda. Ana akım medya ise iyice sindirilmiş bir durumda. Bu haliyle ülkede sağlıklı bir basının varlığından söz etmek güç ‘ .

Katılımcılara günün anısına Belediye Başkan Yardımcısı Yahya Han tarafından hediyeler sunuldu.

Haber içi üst reklam

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

error: