ALTIN 2.020,460,13%
BITCOIN 1601786-0,81%
22 Şubat 2024
İstanbul

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Yılmaz: Silivri’ye hizmet etmeye devam edeceğiz

Yılmaz: Silivri’ye hizmet etmeye devam edeceğiz

Silivri Belediyesi ve İstanbul Enerji A.Ş. iş birliğiyle hazırlanan Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı (SECAP) toplantısı yapıldı. Toplantıda konuşan Başkan Yılmaz, “Silivri’yi başka bir vizyona, başka bir bakış açısına ve daha geniş bir perspektife taşıyan anlayışımızla bu şehre hizmet etmeye devam edeceğiz” dedi.

ABONE OL
1 Aralık 2023 14:46
Yılmaz: Silivri’ye hizmet etmeye devam edeceğiz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Silivri Belediyesi gelecek nesillere daha yaşanılabilir bir Silivri bırakmak için çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Silivri’de, Silivri Belediyesi ve İstanbul Enerji A.Ş. iş birliğiyle hazırlanan Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı (SECAP) toplantısı yapıldı. Önder Yılmaz Sahnesinde gerçekleştirilen toplantı Silivri Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürü İbrahim Sevim’in sıfır atık ve iklim değişikliği konularını içeren sunumuyla başladı. Ardından iklim değişikliği konusuyla ilgili video gösterimi yapıldı. Daha sonra İstanbul Enerji A.Ş. Genel Müdürü Dr. Yüksel Yalçın ‘Silivri Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı’ konulu bir sunum gerçekleştirdi

YÜKSEL YALÇIN “SECAP KÜRESEL BİR İKLİM EYLEM PLANIDIR”

Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı (SECAP) hakkında bilgilendirme sunumu yapan İstanbul Enerji Genel Müdürü Dr. Yüksel Yalçın, Silivri Belediyesin Sıfır Atık ve sürdürülebilir enerji ile ilgili yaptığı çalışmaların çok önemli çalışmalar olduğunu ifade etti. SECAP projeninin önemine değinen Dr. Yalçın, “SECAP küresel bir iklim, enerji eylem planıdır. Bizlerde yaptığımız çalışma ile bunun altına imza atmış oluyoruz. Bu süreci doğru planlayarak ekiplerimiz ile beraber takip etmeli, bir birimizi denetleyen bir sisteme dönüştürmeliyiz. Hedefimiz bu. Ya bu çalışmaları yapamayacağız kaynakları tükenmiş bir dünya ile karşı karşıya kalacağız, ya da çocuklarımız için ve onlardan sonra gelecek nesiller için yeşil bir dünya bırakacağız. Karar bizim.” diyerek SECAP işbirliği için Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz’a teşekkür etti.

DÜNYANIN DESTEK VERMEĞİ GEREKİYOR

Toplantıda bir konuşma yapan Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, “Yaşanılabilir, sürdürülebilir bir doğa ve yaşanılabilir sürdürülebilir bir dünya için topyekûn bir şekilde mücadelenin yapılması gerekiyor. Bu anlamda küresel bir mücadelenin yapılması gerekiyor. Yalnız Türkiye’nin değil tüm dünyanın bu mücadeleye topyekûn destek vermesi gerekiyor. Onun için çiftçisinden iş adamına, öğretmeninden sporcusuna ve sanatçısına, bu şehirde yaşayan herkesin bu çalışmalara omuz vermesi, destek vermesi ve nefes olması gerekiyor. Bu konudaki çalışmalar kâğıt üzerinde kalmamalıdır. Konuya ‘Bu zamana kadar bu dünyaya bir şey olmadı, bu saatten sonra da bir şey olmaz’ anlayışıyla bakmamamız gerekir. Böyle bir anlayışla konuya yaklaşmamız, sonraki nesillere taşımak için emanet edilen bu dünyaya yapacağımız en büyük kötülüklerden bir tanesi olur. Silivri Belediyesi olarak göreve geldiğimiz ilk günden beri siyasi mülahazalardan ve siyasi çekişmelerden uzak bir şekilde bu şehre hizmet etmeye çalışıyoruz. Her ne kadar birileri anlamak istemese de ben alışılagelmiş siyasetçilerden ve alışılagelmiş belediye başkanlarından değilim. Bu şehre ve borcumuz olan bu ülkeye hizmet etmek için her türlü olumlu projede, her türlü iş birliğine, her zaman açık olduğumu ifade ediyorum. Bugün de Enerji A.Ş ile çok önemli bir projeye imza atıyoruz. Dünyanın ve hayatın sürdürülebilir olması için maalesef ki günün şartlarında enerji ihtiyacımız var. Enerji konusunda sürdürülebilirlik konusu ne kadar önemliyse hayatın da sürdürülebilir olabilmesi için sürdürülebilir bir iklime ihtiyacımız var. Gerçekleştirilen sunumlar son derece doyurucuydu. Ama anlatılanlar çok keyifli şeyler değildi. Karbon ayak izinin bu noktalara gelmesi, dünyanın son 200 yılda nereye getirildiğini açıkça göstermektedir. Sanayi devrimiyle başlayan, fosil yakıtlarla devam eden ve yenilenebilir enerjinin ıskalandığı süreçte gelinen nokta bir hayli üzücüdür. Bunlar, bedelleri çok ama çok ağır bir şekilde ödenecek hatalardır. Bu hatalardan ders almak ve hatta fırsata çevirmek bizim elimizde. Biz de bunun için temmuz ayında Enerji A.Ş ile bir protokol imzaladık. Silivri’mizin sürdürülebilir enerji ve sürdürülebilir iklim planını hazırlamak üzere yola koyulduk. Bunun sonucunda uygulama alanlarıyla bu işin başındayız. Bundan sonra stratejik planın hazırlanmasıyla birlikte bu şehirde bizlere çok önemli ödevler düşecek. Belediye başkanına bir ödev düşüyorsa müftü hocamıza, okul müdürüne, eşinin her zaman çevre duyarlılığını takdir ettiğim Seymen Mahallesi muhtarımıza, gazetecilere, yerel basın ve yerel medyaya da bir ödev düşecek. Dolayısıyla hepimiz dersimize çalışırsak ödevimizi tamamlamış oluruz” dedi.

 

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

error: