ALTIN 1.896,750,00%
BITCOIN 11031132,41%
29 Kasım 2023
İstanbul
12°

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Büyükçekmece Tarım Market açıldı

Büyükçekmece Tarım Market açıldı

Büyükçekmece Belediyesi Güzelce Kapalı Pazar alanında gerçekleştirilen törende bölgede arpa ve yulaf yetiştiren çiftçilere tohum dağıtımı yapıldı. Dağıtım törenin ardından Büyükçekmece Belediyesi’nin bölge çiftçilerinin ürettikleri ürünleri ve Türkiye’de farklı bölgelerde faaliyet gösteren 18 Kadın Kooperatiflerinin ürünlerini tüketiciyle buluşturduğu Tarım Market’in açılışı gerçekleştirildi.

ABONE OL
21 Eylül 2023 14:31
Büyükçekmece Tarım Market açıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Arpa – Yulaf tohumu dağıtım töreninde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, En başından beri temel amacının 16 milyon insana eşit hizmet sunmak olduğunu belirterek şunları söyledi: “Aynı zamanda tüm ihtiyaçlarını karşılayan, bir eksik bırakmadan onların taleplerini inceleyen, insanlarımızın ihtiyaçlarına katkı sunmak. Bu şehirde yaşayan insanlara saygı göstererek hizmet sunmayı elbette çok önemsiyorum. Şehrimizin yeşil alanlarından sosyal desteklere, altyapı yatırımlarından kentsel dönüşüme varıncaya kadar insan hayatına dokunan bütün hizmetleri yerine getirme konusunda çözümler ürettik, projeler ürettik.  Vatandaşlarımızın sıkıntı duyduğu her konuya da destek olduk. Ekonomik krizin derinden etkilediği, çiftçilerimizin çiftçilik yapmayı bıraktığı dönemde biz İstanbul’un tarımsal alanlarını nasıl güçlendirebiliriz, çiftçilik yapmak isteyen, İstanbul’un topraklarını yeşertmek isteyen hemşerilerimize ‘’Biz buradayız’’ diyerek İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak 2020 yılından bu yana İstanbul’un çiftçilerine destek olmaya başladık. En çok gururlandığımız hizmetlerden birisini İstanbul’da hayata geçirdik. Gerçekten mutluyuz, onurluyuz ve gururluyuz.’’

BÜYÜKÇEKMECE BALI SATILMAYA BAŞLANDI

Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, 46 yıllık belediyecilik hayatının İstanbul’da geçtiğini belirterek şöyle konuştu: “İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kurucularındanım. O günden bugüne bizim Büyükçekmece, Çatalca, Silivri, Arnavutköy gibi doğudaki uç ilçeler gibi çiftçilikle uğraşan yüzbinlerce aile ve vatandaşımızı hatırlayan, gören, ona el uzatan ilk Belediye Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu’dur. Kendisine teşekkür ediyorum. Tarım meselesi Covid’den sonra temiz gıdaya ulaşım ve Büyükçekmece gibi yeşili bol, yatay yapılaşmaya hakim olgunun, şehirciliğin ve de tarımın ne olduğu daha net anlaşıldı. Artık Covid’den sonra özelikle iklim krizi 7.5 miyar insanı çok yakından ilgilendirdiği için tarımın her çeşidi önem kazanmış ve çok stratejik bir alana taşınmıştır. Allah bize ovalar, dağlar, tepeler, ırmaklar, nehirler vermiş. Alabildiğine Trakya ovası, Anadolu’daki bildiğiniz ovalar maalesef tarım dışı kalmış devletin tarım politikası olmamasından dolayı. Eğer bu ülkede bir değişim yapılacaksa ben bunu 15, 20 yıl önce söylemiştim.  Bu ülkenin Mercedes’i tarımdır. Büyükçekmece Belediyesi Tarım Müdürlüğü bölgemizde tarımsal faaliyetlere akademik anlamda yaklaştı. 3 üniversite ile iş birliği yaptık. Vatandaşımızın eğitimi bitti. Eğitimler bitmez, devam eder ama eğitimlerden sonra gördük ki raflarımızda Büyükçekmece balı dahil satılmaya başlandı. Demek ki Allah’ın verdiği aklı, size emanet ettiği toprağı bilimsel olarak kullanırsanız Büyükçekmece balı olur mu, olur. Büyükçekmece’de Siyez olur mu her şey olur. Büyükçekmece Tarım Kooperatifi kurduk. Bizim ve ilçemizde üretilen bu bölgeye mahsus malzemeleri, gıda maddeleri, sebzeyi, nohutu, Celaliye Bamyası’nı ne varsa bunları satıyor. Aynı zamanda kadınları devreye soktuk. Büyükçekmece’nin dışında 18 kadın kooperatifi ile iş birliği yaptık. O kadınların ülkemizin dört bir başında o kadınların üretmiş oldukları malzemeyi alarak Büyükçekmece Tarım Kooperatifi’nden halka sunuyoruz.’’

CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın’ın yanısıra çok sayıda çiftçi ve vatandaşın katıldığı törende Büyükçekmeceli çiftçiler adına konuşan Soner Yılmaz Ereke ve Büyükçekmece Ziraat Odası Başkanı Sezgin Erçağ, çiftçiye verdiği desteklerden ötürü İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve ekibine teşekkür ettiler.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.