21 Haziran 2024
 • Cumhuriyet ruhu Büyükçekmece’de şahlandı

  Büyükçekmece’de 10 bin kişinin katılımıyla gerçekleşen “Cumhuriyet Yürüyüşü” adeta Cumhuriyet ruhunu şahlandırdı.

 • Cumhuriyet’in 95’inci yıldönümü kutlamaları kapsamında Büyükçekmeceliler Aleyna Tilki şarkılarıyla coştu. Gecede Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi tarafından Büyükçekmece Belediyesi’ne verilen “Avrupa Şeref Bayrağı” ödülü ise Cumhuriyet kutlamalarını taçlandırdı.

  500 metrelik bayrağı binlerce genç taşıdı

  Büyükçekmece Kültürpark ve Büyükçekmece Cumhuriyet Kent Meydanı arasındaki “Cumhuriyet Yürüyüşü” 7’den 70’e her yaştan onbinden fazla Büyükçekmeceliyi bir araya getirdi. Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi üyesi Moldova Cumhuriyeti’nden Parlamenter Valeriu Ghiletchi’nin de katılımıyla gerçekleşen yürüyüş kent merkezinde büyük coşku yarattı.  Ellerinde Türk bayrakları ve meşalelerle yürüyen vatandaşlar söyledikleri marşlarla adeta Büyükçekmece’yi sallarken, 500 metre uzunluğundaki Türk Bayrağı ve dev Atatürk portresi taşıyan gençler yol boyunca alkış yağmuruna tutuldu.

  “Ne mutlu Türküm diyene”

   Cumhuriyet Yürüyüşü Büyükçekmece Belediyesi Hizmet Binası önündeki Cumhuriyet Kent Meydanı’nda son buldu. Onbinden fazla kişinin doldurduğu meydanda sahne alan genç sarkıcı Aleyna Tilki, söylediği şarkılar ve muhteşem sahne şovuyla hayranlarını coşku dolu bir gece yaşattı. Cumhuriyet Bayramı’nda dinleyicilerle buluşmanın mutluluğunu yaşadığını dile getiren genç şarkıcı Aleyna Tilki, “Bugün çok önemli bir gün biliyorsunuz bugünün coşkusunu her birinizin enerjisinden teker teker hissettim. Acayip mutlu oldum, bayramınız kutlu olsun. Ne Mutlu Türküm diyene, bu ülkeyi o kadar çok seviyorum ki kelimelerle anlatamam” dedi.

  Avrupa’nın en prestijli ödülü Büyükçekmece’ye

  Cumhuriyet kutlamaları Avrupa Parlamenterler Meclisi’nce Büyükçekmece Belediyesi’ne verilen “Avrupa Şeref Bayrağı” ile taçlandı. Her yıl Avrupa’da sadece 8 belediyeye verilen “Avrupa Şeref Bayrağı” gibi çok prestijli bir ödülü, Cumhuriyet Bayramı kutlamaları sırasında almanın çok daha anlamlı olduğunu belirten Başkan Akgün; “Bu ödülün gerçek sahibi Büyükçekmece halkıdır” diye konuştu. Başkan Akgün’e Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nin ödülünü ve “Avrupa Şeref Bayrağı”nı takdim eden Moldova Cumhuriyeti’nden Parlamenter Valeriu Ghiletchi, Büyükçekmece Belediyesi’nin uluslararası proje ve faaliyetleri, diğer yerel yönetimler ve uluslararası kuruluşlar ile işbirlikleri ve yerel demokrasiyi geliştirme çalışmalarının değerlendirilmesi sonucunda “Avrupa Şeref Bayrağı” ile ödüllendirildiğini söyledi.

  “Gençlik bana müthiş bir baskı yaptı”

  Bu yıl 29 Ekim’in tüm yurtta farklı bir coşkuyla kutlanmasından duyduğu memnuniyeti ifade eden Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, “95 yıl önce yine bir Pazar günüydü yüce Türk milletinin en mutlu günü olmuştur çünkü o gün Gazi Mustafa Kemal Atatürk arkadaşlarına “Arkadaşlar yarın cumhuriyeti ilan edeceğiz” demişti. Dün öyle bir rastlantı oldu, bütün benliğimizde kalbimize kadar o günün sıcaklığı hissediyoruz. Türkiye Cumhuriyeti ilelebet yaşayacaktır. Büyükçekmece gençliği bana müthiş bir baskı yaptı. İsteklerini yoğun bir şekilde ileterek bu akşam Aleyna Tilki’yi istediler. Sponsorumuza çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir