ALTIN 2.043,110,14%
BITCOIN 19520429,47%
29 Şubat 2024
İstanbul
11°

PARÇALI BULUTLU

13:22

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

İmamoğlu: Cesur olmaktan asla vazgeçmeyeceğiz

İmamoğlu: Cesur olmaktan asla vazgeçmeyeceğiz

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) iştiraki İSPER ve Gençlik Spor Şube Müdürlüğü tarafından “Gençler Bu Zirve Sizin İçin” başlığıyla düzenlenen, “2. İstanbul Kariyer ve İstihdam Fuarı&Zirvesi”, CHP Genel Başkan Yardımcısı Volkan Demir ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun katılımlarıyla başladı. 8-9 Aralık günleri arasında Dr. Mimar Kadir Topbaş Gösteri ve Fuar Merkezi’nde düzenlenecek etkinliğin açılış konuşmasını İmamoğlu yaptı.

ABONE OL
8 Aralık 2023 15:24
İmamoğlu: Cesur olmaktan asla vazgeçmeyeceğiz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İnsan kaynağı sektörünün, günümüzde bir bilim dalı haline dönüştüğünü kaydeden İmamoğlu, Türkiye ve İstanbul’un genç bir nüfusa sahip olduğuna dikkat çekti. “Bu ülke doğru bir menzili çocuklarına, gençlerine gösterebiliyor mu” sorusunun önemli olduğuna vurgu yapan İmamoğlu, “Şimdi çocukların üst yaş grubuna sorsak, ‘Büyüyünce ne olacaksınız’ diye, vallahi tedirgin bir toplumla karşı karşıyayız. Ve alacağımız cevap konusunda da biraz endişeliyim. Tehlikeli bir soru olduğunu düşünüyorum hatta. ‘Büyüyünce işsiz olacağım’ veya ‘Büyüyünce sevmediğim işlerde çalışacağım’ diye, ‘Hayal dünyası kötümser bir tabloyla mı örtüşmüştür’ diye endişe etmekteyim” dedi.

“ÇOCUKLARIN VE GENÇLERİN UMUTLARINI YİTİRDİĞİ BİR ORTAM VAR” 

Vatandaşlarla yakın diyalog içinde bir belediye başkanı ve siyasetçi olduğunu belirten İmamoğlu, “Kurduğum diyaloglarda, ilkokula giden çocukların dahi ne kadar tedirgin olduklarını, ülkenin durumunu kavradıklarını gördüğümde şaşkın bir biçimde dinliyorum. Bir yanıyla da üzülüyorum elbette. Bu bakımdan çocukların ve gençlerin umutlarını yitirdiği bir ortam olduğunu tespit etmeliyiz. Bu böyle bir dönemden geçerken, elbette bunu tam tersine dönüş döndürme konusunda da etkin adımlar atmalıyız. Tabii yıllardır bu ülkenin bir ekonomi yönetimi ve bir yönetim anlayışı var. Bugün ne noktaya geldiğimizi ölçen veriler üzerinden gerçek dünyayı, ülkemizin insanlarına göstermeli ve güçlü bir yolculuk çizmeliyiz” diye konuştu. Ülkeyi yönetenlerin büyük mühendislik projeleriyle övündüğünü aktaran ama bunların yapılış şekilleri ve finansmanı konusunda şeffaf olmadıklarını dile getiren İmamoğlu, “Biz de övünüyoruz. Biz de diyoruz ki; ‘Önceki 25 yılda yapılan metro imalatını, örneğin biz yılda yapılan metro imalatı olarak 3 katına çıkardık. Biz de övünüyoruz; bir yandan 10 tane metro üretiyoruz, 5 yeni metro hattıyla ilgili ihale aşamasına geldiğimizi anlatıyoruz. Ama başka yanıyla da insani tarafını unutmadan niçin, nasıl, hangi şeffaflıkla süreci hazırladığımızı da insanlara anlatarak yolculuğumuzu tarifliyoruz” ifadelerini kullandı.

“BİZİM SIFIR YURDUMUZ VARDI, AMA ARTIK 5.200 YATAKLI YURTLARIMIZ VAR”

İBB olarak, bu dönemde yaptıkları işlerin tamamında, insani kalkınmayı ön planda tutarak hareket ettiklerini kaydeden İmamoğlu, “Merkezine insanı alan bir anlayışla bir yönetim dönemini İstanbul’a kazandırdık. Ve mümkün olduğu kadar eşitlik ilkesini de hayatımızın önüne koyduk. Bu eşitlik ilkesini, hizmetlerimizin her alanına yaymaya özen gösterdik” şeklinde konuştu. Kendisinin de katıldığı Dubai’de düzenlenen COP28 İklim Zirvesi’nin temel konusunun “eşitlik” kavramı olduğunu vurgulayan İmamoğlu, “Her konuda bir eşit dünya yaratmak, eşit bir biçimde insanların var olduğu ve hayatını sürdürdüğü bir dünya ortaya koyma kavramı. Herkese eşit imkanlar sunmayı görev edindiğimiz için çocukların, gençlerin eğitimini dert edindik. Bunun için daha önce hiç yapılmamış işlere de adım attık. Açtığımız kreşler bunlardan birisi. Artık 150 sayısına doğru koşan bir organizasyon içerisindeyiz. Yine aynı şekilde burada gençlerin huzurunda söylemekten elbette gurur duyuyorum: Yurtlarımız. Bizim sıfır yurdumuz vardı, ama artık yurtlarımız var. Ve bu sene 5.200 gencimiz, orada bizim misafirimiz. Ve bu gençler, gerçekten orada çok çağdaş, çok kaliteli, eşitlikçi, ayrım yapmadan, ülkenin neresinden başvurursanız vurun hakkınız olduğu için oraya dahil olduğunuz bir mekanizmanın var olduğu ve en imkanları yüksek yurtta ne varsa, ondan daha iyisini orada o genç arkadaşlarımıza sunduğumuz yurtları açtık” bilgilerini paylaştı.

“YENİLİKÇİ VE CESUR OLMAKTAN VAZGEÇMEYECEĞİZ”

Kendi dönemlerinde toplam 42 tane daha açarak İBB kütüphanelerini sayısını artırdıklarını kaydeden İmamoğlu, daha önce olmadığı şekilde 75 bin üniversite öğrencisine karşılıksız eğitim desteği verdiklerinin altını çizdi. “Her zaman yenilikçi ve cesur olduk” diyen İmamoğlu, “Yenilikçi olmaktan ve cesur olmaktan vazgeçmeyeceğiz. Yenilikçi ve cesur olmaktaki kaynağımız ne biliyor musunuz? Cesur olmamızın kaynağı, bu şehrin 16 milyon insanı. Cesareti de onlardan alıyoruz, yenilikçi olmayı da onlardan alıyoruz. Bunu nasıl yapıyoruz? Onların arasında dolaşıyoruz, onlarla buluşuyoruz, onları dinliyoruz, onlardan ilham alıyoruz. Her zaman söyledim: Kenti yöneten ve o şehrin tabiri caizse koordinatörü, moderatörü konumunda olan Belediye Başkanı, her anını vatandaşla geçiren ve ondan beslenen kişi olmalı. Şayet İstanbul’daysanız, İstanbul gibi en üstün insan kaynağına sahip kentlerden birisi, o medeniyetlerin getirdiği genetik varlığıyla sizin karşınızda duruyorsa, bundan faydalanmak büyük bir zenginlik bir belediye başkanı ya da bir yönetici için. Zaten akıllı bir yönetici, insanları sürecin içine katıp onlardan faydalanan, onların bilgi ve birikimleriyle süreç yöneten yöneticidir. Ben her yerde söylüyorum, güzide topluluğun huzurunda da söyleyeyim: Böylesi medeniyeti, geçmişi güçlü insan kaynağı kuvvetli bir İstanbul ve böylesi bir ülke, Türkiye, Anadolu, Trakya medeniyetlerinin bulunduğu topluluklarının zenginliğinden var olmuş böyle bir ortamı, Allah, ‘Her şeyi ben bilirim’ diyenlerden korusun” şeklinde konuştu.

Konuşmasının ardından fuar alanında bulunan stantları katılımcıların yoğun ilgisi altında gezen İmamoğlu, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını da etkinlik çıkışında yanıtladı. 8-9 Aralık 2023 tarihlerinde Dr. Mimar Kadir Topbaş Gösteri ve Fuar Merkezi’nde gerçekleşecek olan “2. İstanbul Kariyer ve İstihdam Fuarı & Zirvesi”, 150’yi aşan özel sektör işveren markası ve on binlerce gencin katılımıyla yılın en büyük ve kapsamlı istihdam ve kariyer buluşması olacak.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

error: