• Silivri’de çiftçiye 67 ton tohumluk arpa dağıtıldı

 • Silivri Belediyesi, Çiftçiye Tohum Desteği Projesi kapsamında kendi arazilerinde yetiştirdiği yerli, milli ve sertifikalı tohumluk arpaların dağıtımına hız kesmeden devam ediyor. Silivri Belediyesi tarafından Kurfallı, Bekirli ve Akören mahallelerinde düzenlenen Yerli ve Milli Tohumluk Arpa Dağıtım Törenleri ile 335 çiftçiye 1 milyon 340 bin TL değerindeki 67 ton tohumluk arpa dağıtıldı. Çiftçiler bu ürünlerle toplam 3.350 dönüm araziye ekim yapabilecek. Ürünlerini teslim alan çiftçiler destekten duydukları memnuniyeti dile getirerek Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz’a teşekkür etti. Silivri Belediyesi bu yıl yaptığı tohumluk arpa dağıtımları ile üreticilere doğrudan 12 milyon TL’nin üzerinde destek olacak. Dağıtılan 600 ton tohumluk arpa ile Silivri’de yaklaşık 30.000 dönüm arazi yerli, milli ve sertifikalı tohumluk arpa ile buluşacak. Ayrıca tohumluk arpaların systiva ile ilaçlanmasını sağlayan Silivri Belediyesi hem tohumun kalitesini artıracak hem de çiftçileri 1 milyon TL’lik ilaçlama maliyetinden kurtarmış olacak.

  YILMAZ: “YAPTIĞIMIZ ÇALIŞMALAR TÜRKİYE’NİN DÖRT BİR YANINDA KONUŞULUYOR”

  Dağıtım törenlerinde konuşan Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, “Yerli, milli ve sertifikalı tohumluk arpa dağıtım töreninde bir aradayız. Silivri Belediyesi olarak üstümüze vazife olmadığı söylenmesine rağmen vazife bilerek, görev bilerek, bu ülke için, bu millet için sizlerle beraber 4 yıldır tarımsal üretim çalışmalarını sürdürüyoruz. Bize ‘Yapamazsın, tarım senin işin değil, belediye ile bu iş olmaz, belediyenin hantal yapısıyla, personeliyle bu işi yapamazsın, rezil olursun’ dediler. Mesai arkadaşlarımla beraber inatla, gecemizi gündüzümüze katarak Silivri için üretiyor, Türkiye için geliştiriyoruz sloganıyla yola çıktık. Silivri Belediyesinin 4 yıldır yapmış olduğu çalışmalar, yerli ve milli Türk tohumuna verdiği destekler hem Türkiye’nin dört bir yanında konuşuluyor hem de örnek alınıyor. Silivri Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğünün marifetiyle öncü, örnek ve önder projelere imza atıyoruz. Tüm hayvanlarımızın aşılanmasından ahır gübrelerinin taban gübresi olarak ücretsiz şekilde tarlalara atılmasına, yem bezelyesinden samana, mısır silajından tohumluk arpaya ve ayçiçek tohumuna kadar birçok projeye çeşitlendirerek devam ediyoruz. Hanımefendilerin üretime katılması için yoğun çaba sarf ediyoruz. Bakın, eskiden Danamandıra’dan İstanbul Hali’ne kamyon kamyon barbunya giderdi. Ancak son yıllarda barbunya üretimi durmuştu. Danamandıra’da yaşayan 12 hanımefendi ile bir yola çıktık. Hanımefendiler bizden alt gübre desteği istedi verdik. Daha sonra üst gübre istediler onu da verdik. En sonunda bunu satamayız dediler; Silivri Belediyesi olarak alım garantisi veriyoruz, yeter ki siz üretin dedik. Hasat döneminde Danamandıra’ya gittiğimizde benim barbunyalarım nerede dedim; 1 sepet barbunyayı güç bela ayırmışlar. Çünkü üretilen ürünler satılıyor. Köylünün ürettiği ürünler, insanların organik tarıma ilgi duyması nedeniyle satılıyor. Şimdi 40’a yakın hanımefendiye ulaştık. Üretim kapasitesi arttı.” diye konuştu.

  “SİLİVRİ’DE SERTİFİKALI TOHUMLUK ARPA KULLANIMI ORANI YÜZDE 85’E YÜKSELDİ”

  Silivri’de sertifikalı tohum ekiminin Türkiye ortalamasının çok üzerinde olduğunu ifade eden Başkan Yılmaz, “Çiftçilerimize destek verirken yerli ve milli Türk tohumuna, Türk tohumculuğuna da destek veriyoruz. Çünkü Türk tohumcusu, Türk ıslahçısı para kazanamazsa üretmekten vazgeçerler. Hal böyle olursa İsrail tohumuna, ABD tohumuna mahkum bir şekilde yaşamımızı sürdürürüz. Bakın Türkiye pazarında Türk ayçiçek tohumu kullanımı yüzde 5 civarında. Yüzde 95’i Avrupa’dan ve yurt dışından tedarik ediliyor. Biz 2 yıl önce Tekirdağ Kalkınma Ajansı, Trakya Tohumcular Derneği, Tekirdağ İl Müdürlüğü ve Silivri Belediyesi olarak ortak bir proje yaptık. 8 çeşit yerli ve milli ayçiçek tohumu ektik. Buradan elde ettiğimiz en iyi tohumlarla 1.200 dönüm arazimize deneme ekimi yaptık. Elde ettiğimiz ürünlerden ürettiğimiz 65.000 litre ayçiçek yağını çiftçilerimizle, köylülerimizle paylaştık. Cumhuriyetin 100. kuruluş yıl dönümünü kutladığımız 2023 yılında, 2023 paket milli hibrit ayçiçek tohumunu çiftçilerimize hediye ettik. Silivri’de yaklaşık 400.000 dönüm arazi ekiliyor. Bu arazilerin 100.000 dönümü ise Silivri Belediyesinin dağıtmış olduğu yerli ve milli tohumlarla, fidelerle ekiliyor. Tüm Türkiye’de sertifikalı tohumluk arpa tohumu kullanımı oranı yüzde 8 civarında. Oysa yerli tohum demek ileri teknolojiden geçen, ilaçlanan, rekoltesi yüksek olan, devlet desteği alan tohum demek. Türkiye’de oran yüzde 8 iken Silivri’de sertifikalı tohumluk arpa ekilme oranı yüzde 85 arkadaşlar. Silivri Belediyesinin dağıttığı tohumlar sayesinde ilçemizde yüzde 85 oranında sertifikalı ürün ekiliyor. Bu çok önemli bir oran. Biz bu işi oy için, seçim için yapmıyoruz. Bu millete, bu devlete olan borcumuzu ödemek için, görevimizi yerine getirmek için yapıyoruz. Çünkü biz yerli tohumun; yerli tank, yerli uçak, yerli, roket, yerli silah kadar önemli olduğunu biliyor ve bunu için çaba sarf ediyoruz.” dedi.

   

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir